Steam Guard to bardzo przydatne narzędzie, które wpływa znacząco na nasze bezpieczeństwo korzystania z konta Steam. Sprawdź, na czym dokładnie polega jego działanie oraz w jaki sposób skutecznie go uruchomić.

Steam Guard – co to??

Jeżeli zastanawiasz się co to Steam guard to wiedz, że to określenie systemu dodatkowych zabezpieczeń, które można stosunkowo łatwo aktywować na swoim koncie Steam. Dzięki niemu zyskujemy dostęp do kolejnego poziomu bezpieczeństwa.

Standardową procedurą podczas logowania się do platformy Steam jest wpisanie swojego loginu i hasła. To jednak tylko pierwszy poziom zabezpieczenia. Dzięki działaniu Steam Guard jesteśmy jeszcze dodatkowo chronieni. Dzięki temu szansa na to, że ktoś przejmie nasze konto lub po prostu się na nie włamie znacznie spada.

Jeżeli narzędzie jest aktywne na naszym koncie za każdym razem, kiedy będziemy próbowali zalogować się z urządzenia, którego system nie rozpoznaje (ponieważ korzystamy z niego po raz pierwszy), konieczne będzie wpisanie kodu dostępu. Skąd wziąć taki kod? Trafi on albo na naszego maila albo pojawi się w postaci powiadomienia w aplikacji mobilnej. Wszystko zależy od wybranych wcześniej ustawień.

Jak włączyć Steam Guard?

Steam Guard bez wątpienia zwiększa bezpieczeństwo korzystania z konta Steam. Do jego uruchomienia nie potrzeba specjalnych działań. Zostaje on włączony automatycznie dokładnie w momencie, kiedy nasz adres e–mail zostaje zweryfikowany przez system. Oczywiście narzędzie to można wyłączyć poprzez ustawienia. Jego ponowne włączenie wymaga jednak kilku kroków.

Przede wszystkim adres e–mail musi zweryfikowany przez platformę Steam. Jeżeli już tak się stało, należy wejść w ustawienia a następnie w zakładce: „zarządzaj Steam Guard”.

Poczta elektroniczna to jednak nie jedyna droga do aktywowania narzędzia Steam Guard. Można zrobić to także z pomocą telefonu lub innego urządzenia mobilnego. Koniecznie jest pobranie darmowej aplikacji Steam. Za jej pośrednictwem będzie można autoryzować każde logowanie. To bardzo bezpieczny sposób, ponieważ telefon zawsze musimy mieć w ręku. Prawdopodobieństwo, że logowanie potwierdzi poprzez niego ktoś inny jest nikłe.

Steam Guard na komputer – wady i zalety

Wielu użytkowników Steama zastanawia się nad uruchomieniem mobilnego tokena na komputerze. W przypadku PC Steam Guard może powodować zarówno szereg ułatwień, jak i delikatnych komplikacji. Warto więc dobrze przemyśleć zastosowanie takiego rozwiązania.

Jakie są plusy? Zakładając, że nie korzystamy z laptopa nie istnieje możliwość, że komputer rozładuje się na amen lub zwyczajnie zostanie zgubiony. Dostęp do konta mamy więc na wyciągnięcie ręki bez obaw, zakładając oczywiście, że pecet nie zniknie nagle z naszego pokoju. Samo wpisywanie kodu także jest w tym wypadku dosyć proste. Jeżeli emulator działa w tle, kod wyświetli się sam i nie będzie konieczności przepisywania go.

Wśród wad takiego rozwiązania wymienia się przede wszystkim szybkość całego procederu. Kody zdecydowanie szybciej wyświetlają się w aplikacji mobilnej niż w emulowanej apce na komputerze.

Jak zrobić Steam Guard na komputer?

Wiemy już jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. A jak wcielić je w życie? Konieczne jest zastosowanie procesu emulowania, czyli po prostu korzystania z konkretnego programu (w tym wypadku aplikacji Steam) na innym niż pierwotnie przeznaczone do niego urządzeniu.

Brzmi skomplikowanie? Na szczęście sam proces jest dość prosty. Należy pobrać program zwany emulatorem. Po jego zainstalowaniu wyszukujemy zakładkę Android i w wyszukiwarce wpisujemy „Sklep Play”. Tam znajdujemy aplikację Steam i instalujemy zgodnie z instrukcją. W aplikacji logujemy się do swojego konta i uruchamiany Steam Guard w opcji mobilnego tokena.

Korzystanie ze Steam Guarda na komputerze jest może nieco wolniejsze, jednak dla wielu osób zdecydowanie wygodniejsze.