Kupno komputera do gier to duże wyzwanie przede wszystkim dla rodziców, którzy niezbyt znają się na komputerach i wymagainach gier. Chcieliby wydać jak najmniej, jednak często nie jest to dobra droga. Komputery dla graczy różnią się znacznie od standardowych komputerów do pracy i nauki.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając komputer do gier?

Niewątpliwie najważniejsza w komputerze dla gracza jest karta graficzna. To właśnie wyróżnia komputery gamingowe od tych biurowych. To, jaką wybierzemy kartę graficzną powinno być uwarunkowane tytułami gier, jakie komputer ma obsłużyć. Jeśli chcemy czasami zagrać w starsze tytuły takie jak GTA V, serię FAR CRY, CS:GO czy inne gry internetowe – w zupełności wystarczą grafiki od Nvidii z serii Gforce GTX (1650, 1660 lub 1660 ti). Są to solidne karty graficzne pozwalające na przyjemną grę w średnio wymagające tytuły, lub wymagające, ale w takim przypadku trzeba nieco zarządzać jakością detali i płynnością rozgrywki.

Dla osób bardzo wymagających, którym zależy na grze w najnowsze i najbardziej wymagające tytuły w najlepszej możliwej jakości lub streamerom, którzy transmitują swoją rozgrywkę w sieci, przeznaczone są karty z serii RTX (np. 3050, 3060, 3070). Są to jedne z najmocniejszych kart graficznych dostępnych na rynku.

Oprócz karty graficznej, z ważnym elementów musimy zwrócić uwagę na procesor i pamięć RAM. Przy komputerach gamingowych lepiej nie schodzić poniżej Intel Core I5 lub AMD Ryzen 5. Wszystkie serie wyższe (7 lub 9 od tych producentów) to już ogromny zapas mocy. Jeśli chodzi o pamięć RAM obowiązkiem wydaje się w dzisiejszych czasach 16 GB, chyba, że komputer ma służyć do streamingu lub najbardziej wymagających tytułów w najlepszej jakości.

Możesz też zrobić sobie przerwę od gier wideo i postawić na gry i zabawy na świeżym powietrzu, o których możesz m.in. przeczytać na www.grudziadzinfo.pl.

Ile kosztuje komputer dla gracza?

Komputer do gier, oparty na średnich parametrach – Intel Core i5, grafika Gforce GTX 1650 i 8 lub 16 gb ram to koszty (w zależności od producenta i promocji) od 3300 do 4000 złotych. Powyżej tej kwoty zaczniemy znajdować komputery z kartą graficzną z serii RTX. Im wyższy model, tym wyższa cena. Najlepsze komputery z procesorami Intel core I7, 16-32 GB RAM i kartą graficzną z serii 3080 to już ceny ponad 8000 złotych.

Podsumowując, wybierając komputer dla gracza trzeba wiedzieć, do jakich gier i celów będzie miał on służyć. Kluczowa jest w tej kwestii karta graficzna, więc niestety nie da się kupić nowego komputera do gier poniżej 3000 złotych (te modele mają zintegrowaną kartę graficzną, a nie dedykowaną). Parametry i cenę należy dopasować do ulubionych tytułów.